Kutatás-fejlesztés
A fajta előállítás hosszú és következetes munkát igényel, melyet a dohánytermesztés körülményeinek és a termelők, gyártók részéről felmerülő igények változása tesz szükségessé. Nemesítési célkitűzéseinket ezen igények alapján határozzuk meg, és aktualizáljuk.
Általános nemesítési célkitűzéseink:
- a burgonya Y vírussal (PVY), fekete gyökérrothadással és más betegségekkel /uborka mozaik vírus (CMV), dohány mozaik vírus (TMV), paradicsom bronzfoltosság vírus (TSWV), alternária stb./ szemben ellenállóság
- jó termőképesség és termésbiztonság
- eltérő (korai-középkorai) érési idő
- jó termelői és ipari minőség
- eltérő feltételek közötti termeszthetőség (öntözött – öntözetlen)
Speciális nemesítési célkitűzések:
- a herbicid rezisztenciára történő nemesítés a szádor elleni védekezés céljából
- a gépi betakarításra való alkalmasság
- a nornikotin tartalom csökkentése
A nemesítési célkitűzéseket szem előtt tartva dohánynemesítési munkánk – az alapanyag vizsgálatán, fenntartásán túlmenően – három fő feladatra osztható:
- genetikailag új növénypopuláció előállítására
- az előállított anyagnak a nemesítési célkitűzésnek megfelelő szelektálására, illetve stabilizálására
- az egyes nemesítési vonalak értékelésére, teljesítményének (termőképesség, termésbiztonság, minőség) elbírálására
A nemesítés genetikai bázisát fajtagyűjteményünk jelenti, melyben több mint 1000 tétel szerepel a vad fajoktól kezdve a jelenleg használt nemesítési vonalakig. A fajta előállítás mellett fontos feladatunk a fajtafenntartás, melyet szabadföldi körülmények közt végzünk. Folyamatosan érvényesül a klimatikus tényezők, illetve a kórokozó populációk hatása, biztosítva azt, hogy a hazai körülményeknek megfelelő növények maradjanak meg a fajtafenntartásban.
A fajtanemesítés és fenntartás magas színvonalú kivitelezéséhez megfelelő infrastruktúrával és szakembergárdával rendelkezünk. Saját kísérleti telepünkön végezzük a nemesítési szelekciós és módszeres kísérleteket, az alapanyag fenntartását és egyéb agrotechnikai kísérleteket. Cégünk minőségvizsgáló laboratóriumot működtet, melynek feladata a vizsgálatok előkészítése a nemesítéshez kapcsolódóan. A vizsgálatokat feldolgozó cégekkel és egyetemekkel együttműködve végezzük.
Nagyon jó az együttműködésünk a hazai dohánytermeltető, fermentáló cégekkel, akik jelentős segítséget nyújtanak munkánkhoz. A perspektivikus fajtajelöltek üzemi kísérletének beállítását is ők szervezik, jelentős anyagi és szakmai támogatással. Számos hazai és külföldi intézettel, szervezettel jó együttműködést alakítottunk ki:
- az MTA Növényvédelmi Kutató Intézetével kórtani kérdésekben
- az MTA Szegedi Biológiai Intézettel biotechnikai feladatoknál
- a gödöllői Biotechnológiai Kutató Intézettel a GMO – genetikailag módosított növények) területén
- AERET-tel az európai dohánykutatásban
- CORESTA-val a PVY-al kapcsolatos vizsgálatokban