Vetőmagtermesztés
A vetőmagtermesztés színvonalának emelése érdekében mintegy két évtizeddel ezelőtt került bevezetésre a vektorháló alatti vetőmagtermesztés. Ma a teljes vetőmagszükséglet előállítása ezzel a technológiával történik.
A vektorháló alatti vetőmagtermesztés számos előnnyel rendelkezik:
- nagymértékben koncentrált a vetőmagtermesztés
- intenzív termesztéstechnológia valósítható meg
- megoldott az izolációs kérdés
- kiküszöbölhető a vetőmagtermő növények vírusos megbetegedése
- kiváló minőségű vetőmag állítható elő a termelők részére
A vetőmagtermesztésnek ez a módja nagy szakértelmet, gyakorlatot, igen jelentős kézimunkát igényel, de mindezek lényegesen nagyobb költséget jelentenek a hagyományos szántóföldi vetőmag előállításhoz képest. Előnyei mégis indokolttá teszik alkalmazását.
A vetőmagtermesztés legfontosabb elemei a szelekciók elvégzése, a portokok begyűjtése, kezelése, a kézzel végzett virágonkénti megtermékenyítés, a koronatisztítás, a magtokok begyűjtése, kezelése és a vetőmag átvételre történő előkészítése, majd tisztítása.
A termesztés évét követően minden egyes tétel szántóföldi fajtaazonossági ellenőrzése következik, a vetőmag további feldolgozása csak ezután történhet meg. Az ellenőrzést – a fajtakitermesztést – a Nemzeti Élemiszerlánc-biztonsági Hivatal Fajtakitermesztő Állomásán, Monorierdőn végzik.
A vetőmag minőségét a feldolgozás több pontján ellenőrizzük, ezzel is biztosítva azt, hogy csak kiváló minőségű, jó csírázóképességű vetőmag kerülhet értékesítésre. Az igényeknek megfelelően a pillírozatlan tasakolt, vagy pillírozott dobozolt vetőmag a termeltető cégeken keresztül jut el a hazai termelőkhöz.
A vetőmagtermesztés teljes folyamatának hatósági felügyeletét a NÉBIH végzi, nagy gondot fordítva a vonatkozó rendeletek előírásainak betartására.
A vetőmag feldolgozását (pillírozás, kiszerelés stb.) megrendelőink igényei alapján végezzük.
A Kft. szakemberei speciális szaktanácsadással segítik a termeltetőket és a dohánytermelőket.